Autor: Petra Honsová
Velká řada edice Disk – svazek 28
Ve své knize se autorka věnuje dvěma výrazným osobnostem českého dramatického umění: Jiří Hálek a Jiřina Třebická (oba narození v roce 1930) byli od počátku členy uměleckého ansámblu Činoherního klubu. Nové divadlo vzniklo v Praze v roce 1965 a inscenační tvorbu spojilo zejména s původními hrami svých autorů Ladislava Smočka, Aleny Vostré a Pavla Landovského, kteří psali pro ‘své’ herce. Činoherní klub výrazně posunul podobu moderní české činohry, která se na přelomu 60. a 70. let 20. století stala předmětem celoevropského zájmu, obdivu a uznání.
Jak se ukázalo, Jiří Hálek i Jiřina Třebická byli pro své divadlo nepostradatelní. Na konkrétních hereckých postavách, které vytvořili, zkoumá autorka spojení komediantského živlu a dramatického cítění. Právě toto spojení bylo pro plodné období let 1965–1972 pod vedením uměleckého šéfa Jaroslava Vostrého určující a po umrtvujících letech tzv. normalizace, s jejími dodnes trvajícími následky, zůstává stále inspirací a zdrojem sebepoznání v kontextu národní kultury a historie.
Připravil Ústav dramatické a scénické tvorby Divadelní fakulty AMU, vydalo Nakladatelství KANT – Karel Kerlický; 1. vydání, Praha 2014; ISBN 978-80-7437-138-7 (KANT); objednávky přijímá kant@kant-books.com.