disk

Fenomén Gilbert & Sullivan. Vznik anglické operety

Autor: Monika Bártová-Brabcová
Edice Disk velká řada – svazek 7.

Gilbert & SullivanPrvní česká monografie věnovaná zakladatelům a současně nejvýznamnějším představitelům anglické operety, dramatikovi Williamu S. Gilbertovi a skladateli Arthuru Sullivanovi.

V souvislosti s tvorbou Gilberta a Sullivana mluvíme o fenoménu či ‘škole’ srovnatelné s tradicí operety pařížské či vídeňské. Ta anglická je však dokonce v jednom ohledu předčí: její rozvoj vyvrcholil vznikem nového žánru, muzikálu. Společné dílo Gilberta a Sullivana, často satiricky vyostřené proti viktoriánské společnosti, v sobě dosud nevídaným způsobem snoubilo vtipné a inteligentní texty s hudbou perlivou jako šampaňské, jak napsal list The Times, a přitom hluboce promyšlenou a vytvořenou s citem pro divadelní situaci. Sjednocením libreta, zpěvních textů a hudby inspirovali G & S moderní autorské dvojice, a Stephen Schwartz tak mohl prohlásit: Každý z autorů hudebního divadla je dědicem tradice Gilberta a Sullivana.

Připravil Výzkumný ústav dramatické a scénické tvorby Divadelní fakulty AMU pro Centrum základního výzkumu AMU&MU, vydalo Nakladatelství KANT – Karel Kerlický; 1. vydání, Praha 2008; ISBN 978-80-86970-80-6 (KANT); objednávky přijímá kant@kant-books.com.