disk

Herec v moderním divadle – K divadelním reformám 20. století

Autor: Jan Hyvnar
Edice Disk velká řada – svazek 19.

Hyvnar velka rada 19Stanislavskij – Vachtangov – Michail Čechov – polská Reduta – Lee Strasberg. Appia a Craig. Copeau – Dullin – Jouvet – Lecoq – Decroux. Futuristé – expresionisté – Mejerchold – Brecht – Kantor. Artaud – Brook – Grotowski – Barba: Přehled nejvýznamnějších metod a technik herecké tvorby, ale také jejich analýzy z hlediska funkce a postavení divadla v umění a kultuře 20. století.

Snahy o umělecké divadlo vedly mnohé režiséry a herce už od počátku 20. století k zamyšlení nad povahou hercovy tvorby a k výzkumu nových metod a technik. Jmenovaní divadelníci se zajímají o samotnou povahu herecké inspirace a způsoby, jakými lze dosáhnout přirozeného a spontánního jednání v umělých okolnostech jeviště. Neboť na rozdíl od jiných umění, ukrývajících většinou tvůrčí proces v tichu pracoven a ateliérů, tvoří herci své postavy nejen přípravou na zkouškách, ale i během každého představení, které by ideálně mělo být slavnostním dovršením této přípravy za přítomnosti a spolupráce diváků. Tak se může divadlo opět stát nejen uměním, ale i slavnostní a výjimečnou chvílí v kulturním životě.

Připravil Výzkumný ústav dramatické a scénické tvorby Divadelní fakulty AMU, vydalo Nakladatelství KANT – Karel Kerlický; 1. vydání, Praha 2011; 978-80-7437-060-1 (KANT); objednávky přijímá kant@kant-books.com.