disk

Misantrop

Přispěvatelé: Zetel, BURANTEATR podle Molièra
Nová verze staré hry.

(úryvek)

I want to live

I want to give

I’ve been a miner

for a heart of gold

It’s these expressions

I never give

that keep me searching

for a heart of gold

And I’m getting old

Neil Young

BURANTEATR 2010

Osoby:

Alcest, známý umělecký fotograf

Filint, administrativní zástupce ředitele agentury, Alcestův přítel

Oront, šéf agentury

Celimena, Alcestova přítelkyně, šéfka kreativní sekce

Elianta, pracovnice PR oddělení, zamilovaná do Alcesta

Arsinoe, ekonomická vedoucí agentury, zamilovaná do Alcesta

Akast, IT expert

Klitandr, grafik

Dějiště: Vysokohorská chata kdesi v Jeseníkách. ROH podklad s kapitalistickým pozlátkem.

Úvodní poznámka

Nepostradatelnými spoluautory tohoto textu jsou premiéroví představitelé všech rolí: Kateřina Dostalová, Václav Hanzl, Michal Isteník, Dano Junas, Petra Kocmanová, Jaroslav Matějka, Pavel Novák, Martin Tlapák a Kamila Zetelová. Obzvláště je však záhodno zdůraznit přínos Pavla Nováka, schopného pružně zaznamenávat a promptně aktualizovat vyvíjející se podobu jednotlivých scén, a Michala Isteníka, bez jehož invence a improvizační pohotovosti by tento text s největší pravděpodobností nikdy nevznikl. V textu je použito šest veršů z Molièrova Misantropa v překladu Vladimíra Mikeše.

První dějství

Výstup 1

Alcest, Filint

Alcest přichází příšerně naštvaný ze sálu, Filint jde za ním.

Filint (mluví do sálu) Hned se vrátím, okamžik. (Alcestovi) Co se ti stalo?

Alcest Co se stalo mně? Co se stalo s tebou?!

Filint Co blázníš, co by se mělo stát se mnou?

Alcest Podívej se na sebe!

Filint (podívá se) Dobrý, ne?

Alcest Jak se tam k nim chováš?

Filint Normálně.

Alcest Tohle ti přijde normální? Celou cestu sem jsi mi vykládal, jací to jsou idoti, jak nesnášíš ty dva kretény, co dělají trapné fóry, a když přijdeš sem, tak první, co uděláš: „Ahoj Akaste, ahoj Klitandře, rád vás vidím!“ Tohle ti přijde normální?

Filint Ano, to je přece úplně normální. V práci se k nim takhle chovat musím.

Alcest Ale prosím tě, nemusíš. Nemusíš!

Filint To tam mám jít a všechny urazit a říct jim, co si myslím?

Alcest Ano.

Filint A proč?

Alcest Protože si to myslíš a je to pravda.

Filint Mně jsou ti lidé ale naprosto ukradení. V práci se chovám takhle, ale pak za nimi zavřu dveře a už mě nezajímají. To je snad normální, ne?

Alcest Ne. Není. K lidem by ses měl chovat pořád stejně, podle toho, co si o nich myslíš. Když si myslíš, že to jsou kreténi, tak se k nim tak chovej.

Filint S takovým přístupem daleko nedojdeš.

Alcest No, tak nedojdu.

Filint Není to škoda?

Alcest Ostatně, samozřejmě, takhle dnes funguje svět, že? S poctivostí to nikam nedotáhneš a čím větší gauner a trotl, tím je lepší ho znát a dát mu znát svou přízeň.

Filint Tak to chodí.

Alcest Hm, ano…

Filint Já beru lidi tak, jak jsou, a nakonec i jak se chovají, je jenom jejich věc. Než bych se vztekal, beru to s klidem a nenutím své představy jiným lidem.

Alcest Hm… hm… dobře. (Opanuje se) Takže, když já se zachovám podle téhle tvé mantry, tak bych měl ještě teď zavolat do redakce týdeníku, a vydat veřejné prohlášení, ve kterém si nasypu popel na hlavu, že ta fotografie toho pána a toho druhého pána je fotomontáž, že se nikdy nepotkali, žádný kufřík si nepředali, říct, že to byla recese, novoroční vtípek…

Filint Nemusíš ze sebe nutně dělat vola, stačí, když se s nimi normálně domluvíš. Jsme přece lidi.

Alcest Jsme přece lidi. Můžeme dělat svinstva, jaká chceme, máme na to právo, jsme přece lidi. Tak já těm pánům zavolám, sejdeme se na benzinové pumpě jako obvykle, omluvím se, fotografie stáhnu, aféra vyšumí, oni řeknou: „To jste hodný“, stáhnou žalobu a možná dostanu i nějaký ten kufřík.

Filint Žaloba?

Alcest Ano, ten pán a ten druhý pán mě zažalovali pro pomluvu. Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, spáchá­‑li uvedený čin tiskem, filmem, televizí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

Filint To ale není žádná legrace.

Alcest Není, to je trestní zákoník.

Filint S tím by se dalo ještě něco dělat. Známe lidi, co znají lidi, a právě s těmi lidmi se můžeme domluvit. Zorganizujeme petici, články na tvoji podporu, kampaň…

Alcest Ne, nic takového.

Filint Vždyť můžeš jít sedět!

Alcest Tak si půjdu sednout!

Filint Ty nejsi normální!

Alcest Já nejsem normální? A svět, ve kterém musíme lobbovat za skutečnou pravdu a spravedlnost, je normální? Žijeme v právním státě a já jsem neporušil žádný zákon, takže pokud existuje spravedlnost, ti pánové se mi ještě omluví. Pokud ne, zaplatím za to. Taky dobře. Ať všichni vidí. A víš, proč tenhle problém musím řešit, příteli? Kvůli lidem jako jsi ty. Kvůli tomu, že přetvářku a lež považujete za normu obecně platnou.

Filint Víš co? Když takhle žiješ ve světě absolutních mravních hodnot, tak mi vysvětli, jak ty, pan Pravda, můžeš žít se Celimenou? Mně tedy nevadí, já s ní nemám žádný problém, ale ty bys s ní problém mít mohl.

Alcest Co to sem pleteš, prosím tě?

Filint Přijde do práce, tady usměv, tady pohlazení, tady udělá blbou blondýnu, tady se zaculí, někde ukáže výstřih, pochválí botičky, někde trošku vyplísnit: ty ty ty! a pak sedí ve své kanceláři a všichni tančí, jak ona hvízdá. Ale když jsi s ní o samotě – „To je naprostý idiot, to je namyšlený kretén, to je neschopná tlustá kráva“. Tak se mi zdá, že se k sobě moc nehodíte. Ale kdybys uvažoval o změně, máme tady holky, co by se k tobě hodily. Naše účetní Arsinoe, ta je pěkně nepříjemná a zbytečně upřímná a nikdo se s ní taky nebaví. Myslím, že byste se k sobě hodili. Nebo Elianta. Není moc chytrá, ale je zato tvárná. Kdyby byla správně vedená, myslím, že byste spolu byli šťastni. A ona by s tebou byla hodně ráda šťastná, to vím. A mimochodem, kolem Celimeny se teď dost točí náš pan ředitel a nemám pocit, že by jí to dvakrát vadilo.

Alcest Ředitel? Oront Orontsön? Ten Viking? Ten obří idiot bez vkusu?

Filint Ano, Oront Orontsön, ten Viking, ten obří idiot bez vkusu, se točí kolem tvé Celimeny… (Přichází Oront) Ahoj!

[…]