disk

Rozhovory a astronauty

Hra současné německé autorky v překladu Zuzany Augustové.

(úryvek)

Návod k použití

Následující návod k použití představuje návrh, jak by mohl postupovat samouk bez učitele. Samozřejmě, že existují i jiné možnosti, především pro ty, kdo pracují ve skupině s učitelem.

Scéna

Hvězdná noc (na zemi sem tam roztroušené táborové ohně).

Děj

(Módní přehlídka) // (Astronauti v kosmické lodi, shromáždění ke skupinovému interview. Live. Závažná zpráva. Předávají si mezi sebou mikrofon. Tu a tam se někdo nekontrolovatelně vznese…) // (…)

Text

Text „ve stavu bez tíže“, ve kterém nikdo není nikde doma. JÁ JSEM JEDNOU VÍC TADY, JEDNOU TAM, JSEM NĚKDE MEZI. Všichni aktéři jsou někde mezi (mezi rodinou a prací), (mezi Všeněckem a jinými zeměmi).

Texty se vznášejí jako bubliny (myšlenkové bubliny) (textové bubliny) (komiksové bubliny) (mýdlové bubliny) a letí, dokud nezmizí z očí. Osamělé bubliny, ve shlucích. Jedna bublina se přilepí k druhé. Vznikají nové prostory, vznášejí se a praskají.

Rozhovory

Tento rozhovor jsme zaznamenali dnes odpoledne. Každý může kdykoli cokoli říci. Je možné, že ne všichni všemu hned porozumí. V houštině všeněckého textu si člověk chvílemi připadá jako cizinec ve vlastní zemi.

Osoby vyskytující se v textu

Gabriele Fummelová, manažerka

Její přítel Thomas, astronaut

Jejich syn Petr

Její Au‑pair Máša (z Restka)

(Paní) Konstance, vedoucí sekretariátu

Její syn Sudoku

Její Au‑pair Olanka (ze Šlohenska)

Její Au‑pair Edgar (ze Zkurvystánu)

Maren, filmová producentka na volné noze

Její děti Lea‑Marie a Antonie, zvaná Toni

Jejich Au‑pair Olga (z Mongoloidska)

Helga, vědkyně

Její muž Walter, vědec

Jejich synové Ludwig a Leander

Její Au‑pair Irina (z Ukulele)

A další.

I takoví, kteří do toho prostě něco TEĎ VOLÁM NĚCO JÁ volají!

Úvod

VŠENĚCKY DVĚ PRO CIZINCE

1

TADY musím skládat, dva druhy ubrusů, musí to TADY TEN LEM být stejně široké jako POZOR! Když skládám špatně / přijde ta stará rašple / a hodí ty blbý ubrusy zpátky do koše s prádlem na žehlení. NEJDE TO TROŠKU LÍP? COPAK V MONGOLOIDSKU NEZNÁTE ŽEHLENÍ?

Můj nevlastní otec v Mongoloidsku si žehlí košile v pohodě sám, TADY musím skládat, dva různé druhy ubrusů, musí to TADY TEN LEM být stejně široké jako POZOR! Když skládám špatně / přijde ta stará rašple / a hodí ty blbý ubrusy zpátky do koše s prádlem na žehlení. NEJDE TO TROŠKU LÍP? COPAK V MONGOLOIDSKU NEZNÁTE ŽEHLENÍ?

Můj nevlastní otec v Mongoloidsku si žehlí košile v pohodě sám, TADY musím sklad / HALT! / ŠPATNĚ! Musí to TADY TEN LEM / baba už běží sem / POZOR! Už je tu! TAKŽE ROVNOU JEŠTĚ JEDNOU!

2

Konečně úterý VŠENĚCKY DVĚ je tu Irina, Abchab, Anna, Fiona, Maria, Máša, Purity, Tereza, Anuška JEŠTĚ CHYBÍ OLANKA (Á tady je!) HALÓ! VŠICHNI VÍTEJTE! Sedíme s paní Osslovou v kruhu, pijeme ovocný čaj a mluvíme. Já mluvím, ty mluvíš, on, ona, ono mluví JEŠTĚ JEDNOU PŘEDKLÁDÁM, JAK SKLÁDÁM my se smějeme, vy se smějete TENHLE SMÍCH JE VELICE NÁPADNÝ, I POTMĚ BYCH POZNALA / TU OSOBU KDYBY SE ZASMÁLA / ROZLILA JSEM ČAJ. NA STOLE SE TVOŘÍ LOUŽ. NA ZEMI.

3

Čistím, čistíšž JAK SE PÍŠE ČISTÍŠ‑Ž? ČISTÍŠŽ NEBO ČISTÍŽ? Ty čistíš. On čistí. On nečistí. On nečistil / nikdy nečistil, nebude nikdy čistit a nikdy čistit nemusel, protože SE VRACÍ AŽ V PŮL DESÁTÉ nebo prý PŘIJDE POZDĚJI to znamená SNAD což znamená ASI PRAVDĚPODOBNĚ ZŘEJMĚ prý UŽ NE.

4

Uklízela jsem. Ty jsi NO, ALE TOMUHLE JÁ NEŘÍKÁM. TO NENÍ UKLIZENÉ. TO JE JEN TAK HALA BALA. ČISTÉ JEŠTĚ NEZNAMENÁ UKLIZENÉ.

5

Prachovka, hadr, jednat s někým jako s hadrem na podlahu. Ty hadry čárka, ten hadr čárka, kdo? Já! JÁ ŽDÍMÁM HADR NAD KÝBLEM nebo se říká DO KÝBLU? Já říkám: v. V KÝBLU všechno je v kýblu, celý můj život, tvůj život může být BÝT V KÝBLU. Opakuj po mně (Opakuj po mně podle vzoru): Slibuji, že v budoucnu budu hadr vždy ždímat nad kýblem, jak mi to paní ukázala. Paní klade velký důraz na to, aby nebylo moc ČEHO? Vody VYTŘÍT DOSUCHA já vytřu dosucha, ty vytřeš VYTŘEŠ? On si otře TUK z brady my vytřeme dosucha, vy vytřete dosucha BLBOST/ my vytře A DOST / prach z bot / a pot / vždycky jsem to nesnášela: domácí práce!

6

TADY na ty zrcadla používám často papírové utěrky, protože je to pro mě hygieničtější než hadry NESNÁŠÍM HADRY / VE KTERÝCH ŽIJÍ MILIARDY/ VIRŮ/ A TVORŮ / JE TO ODPORNÉ! Já ale nesmím používat papírové utěrky, protože je to moc drahé. JE TO PROSTĚ MOC DRAHÉ! UMYJEŠ KOUPELNU A ZÁCHOD A PŮLKA ROLE JE PRYČ! Půlka role! / Co to je!? / JE TO PROSTĚ MOC DRAHÉ! TADY! HADREM! TADY TEN HRUBÝ HADR! TENHLE STO LET STARÝ SUPERODOLNÝ HRUBÝ HADR Z VÝBAVY MOJÍ BABIČKY! Z POŘÁDNÉ PEVNÉ LÁTKY! EKOLOGICKÝ, OSVĚDČENÝ, ŠETRNÝ. Obrovský, těžký, starý hadr! To je tak odporné! TEN HADR SE PRAVIDELNĚ VYVAŘUJE A ODE DNEŠKA SE BUDE PRAVIDELNĚ KONTROLOVAT SPOTŘEBA PAPÍROVÝCH UTĚREK. PAPÍR JE CENNÁ SUROVINA! ŠETŘÍME DEŠTNÝ PRALES: KAŽDÁ ROLE! / Ty vole / teď snad mám ten hadr ještě navíc furt vyvařovat nebo co!

7

Kdyby sama uklízela, nebyla by pořád všude, utírat poličky je STRAŠNÝ STRES! Že má například v koupelně nevím kolik PADESÁT! Padesát flakonů (s různými parfémy!) Ty musím pokaždé DÁT PRYČ, UTŘÍT PRACH, A POSTAVIT JE ZPÁTKY pro moje nervy je to naprosto naprosto naprosto PADESÁT! (…) (Teď už jen čtyřicet devět!)

8

TADY VEZMI ROLI S PAPÍROVÝMI UTĚRKAMI! Utěrku pak vyhodím daleko od domu (do koše na autobusové zastávce), aby nikdo nepoznal POŘÁD TO TADY STRAŠNĚ PÁCHNE! Jak se mám toho puchu zbavit! To ucítí, hned jak vejde! Co mám dělat! Zkusím třeba tohle! Jinou vůni! VYZKOUŠEJ JI!

9

Potom uklízíme společně. KÁVOVAR PROSÍM VYČISTIT šálky do MÁŠ JE VŠECHNY skříně. ZESLABIT TOPENÍ, POSLEDNÍ DOPLATEK TISÍC DVĚ STĚ DEVĚT EURO ČTYŘICET OSM CENTŮ!

10

CELÁ DRAHÁ LAHVIČKA KAPUT! BYLA JSEM FAKT ZOUFALÁ. CO MÁM DĚLAT! A FRAGRANCE OF PURE FRAGRANCE! JE TO STRAŠNĚ DRAHÉ! Bezstarostnost léta zakletá do delikátní vůně PŮJDU A EXTRA USMAŽÍM NĚCO EXTRA! S EXTRA HODNĚ TUKEM! OTEVŘU VŠECHNY DVEŘE pro moderní princezny milující dotek nostalgie TAK luxusní a magický V POSLEDNÍ VTEŘINĚ SE MI PODAŘILO VYTVOŘIT TAKOVÝ PUCH kontrasty spojené v jedinečnou symfonii MYSLÍM, ŽE NĚCO CÍTILA/ MÁLEM SE POZVRACELA / DĚLALA JSEM, ŽE JE TO TAKHLE U NÁS DOMA TRADIČNĚ NORMÁLNÍ.